--Please enable JavaScript in your browser--


BodyFit 5K Race: Wednesday 14th July 2010, 6.30pm

Pete Bland Temple Sports

A big thank you for turning out tonight and competing in the BodyFit 5K Race. It was fantastic to see so many people joining in... especially with the downpour immediately before the start! Some very positive people said they were thankful because it cooled them down!

Many thanks as ever, to all the marshals, helpers, time keepers (and suppliers of cake) who all gave their time and energy so that you could all compete in the race. Please make sure that you thank them when you next race.

It was wonderful to see so many of you at the prize giving too, so often there are only a few runners left at prize giving and I think that's a real shame. I try to alleviate this by offering prizes to all age groups and to the final finishers. Winners, please note that the vouchers are redeemable at Temple Sports (Cockermouth and Keswick) and Craghill Boots Store (Keswick).

A particular thank you needs to go to the local businesses who supported the race by providing prizes. Our main prizes were provided by Temple Sports of Cockermouth. Pam and her team supplied vouchers, kit bags and running socks, thank you.

Other 'spot' prizes were supplied by the following:

  • Pete Bland Sports (race numbers)
  • Shills
  • Race start
  • Simon Hine Window Cleaning Services
  • Firn's Home Hardware
  • Bojangles Hair Studio
  • The Toy Shop
  • Bank's Iron Mongers
  • The Linden Tree
  • Cockermouth Arts and Crafts
  • Jacy's Lingerie
  • SR Shoes
  • McCullough's of Workington
  • Billy Bowman's Music Shop

The next BodyFit 5K Race will be on the same time next year... information will be available on this website or you can for details.

We're always looking to improve, so any comments or suggestions regarding the race would be greatly appreciated.

Happy running!

Sam Ayers


Pos Number Name Club Gender Cat Time
1 354 Steve Hebblethwaite Keswick AC M Open 00:16:45
2 356 Chris Knowles Cumberland FR M V45 00:17:49
3 357 Des Morris Tri-Lakeland M V40 00:17:54
4 21 Robin Orr U/A M Open 00:18:12
5 76 Howard Seal Derwent AC M V35 00:18:24
6 352 Pippa Maddams Keswick AC F V35 00:18:37
7 90 Marc Penn Blengdale Runners M V35 00:18:45
8 341 Mark Hopkins Tri-Lakeland M V45 00:18:46
9 333 Clare McKeown Border Harriers F V35 00:18:47
10 95 Gerard Mulgrew Ellenborough AC M V40 00:19:01
11 358 Pete Marston Cumberland FR M V35 00:19:27
12 82 Alan Cockburn Carnegie Harriers M V45 00:19:35
13 74 Stephen Hackley Derwent AC M Open 00:19:45
14 334 Jeff Thorpe Tri-Lakeland M V35 00:19:54
15 328 Barry Hodgson Ellenborough AC M V55 00:20:02
16 85 Tony Davis Derwent AC M V50 00:20:03
17 72 Simon Clarke Tri-Lakeland M Open 00:20:10
18 330 Stuart Burke Tri-Lakeland M Open 00:20:29
19 78 David Burton Stroud & District AC M V50 00:20:46
20 355 Andy Rodger Derwent AC M V40 00:20:51
21 332 Andrew Barron Derwent AC M V35 00:20:52
22 324 Tracey Park Cumberland FR F V40 00:20:55
23 73 Rebecca Buchanan Seaton AC F J14 00:20:58
24 62 Mikki Kellet U/A F J16 00:21:07
25 359 Andy Hayton U/A M Open 00:21:13
26 79 Andrian Metcalf U/A M V35 00:21:18
27 92 Roger Grey Cumberland AC M V55 00:21:22
28 77 Dave Penrice Tri-Lakeland M V40 00:21:23
29 71 Tim Bacon LBAC M V45 00:21:26
30 348 Gareth White Tri-Lakeland M Open 00:21:30
31 84 Shaun Cavanagh Cumberland AC M V45 00:21:36
32 331 Carl Pearson Derwent AC M Open 00:21:46
33 66 Thom Noonan U/A M J14 00:21:53
34 342 Andrew Eland Derwent AC M V35 00:22:04
35 16 Hazel Davies U/A F V40 00:22:17
36 38 Alice Chittenden U/A F Open 00:22:17
37 6 Oliver Finlay U/A M J16 00:22:28
38 88 Tony Jewell Cumberland FR M V55 00:22:29
39 349 Richard Eastoe Blengdale Runners M V55 00:22:37
40 347 Phil Heaton Cumberland FR M V45 00:22:39
41 340 Jennie Chatterley Cumberland FR F V40 00:22:41
42 344 David Chapman U/A M V40 00:22:49
43 89 Kate Stacey U/A F V40 00:22:55
44 83 Kim Clark Keswick AC F V50 00:23:07
45 5 Pete Haley U/A M V35 00:23:08
46 56 David Nugent U/A M V45 00:23:19
47 43 Duncan Lightfoot Derwent AC M V55 00:23:27
48 327 Karen Louise Southwell Ellenborough AC F V35 00:23:29
49 34 Rachel Mellor U/A F Open 00:23:36
50 80 Rhiannon Jones U/A F Open 00:23:42
51 345 David Copeland U/A M V35 00:23:47
52 94 Mark Denham-Smith Keswick AC M V40 00:23:51
53 91 John Lewis Cumberland AC M V60 00:24:03
54 325 Bramble Park Cumberland FR M J12 00:24:55
55 81 Jane Mottram Cumberland FR F V55 00:25:04
56 343 Ryan Scotter U/A M V35 00:25:06
57 60 Sinead Kingsbury U/A F V40 00:25:16
58 329 Judith Wilson Ellenborough AC F V45 00:25:49
59 37 Leah Lister U/A F V40 00:25:56
60 10 Kath Harvey U/A F Open 00:26:00
61 1 Gary Cooper U/A M V45 00:26:03
62 59 Anna Blackburn U/A F V50 00:26:04
63 353 Liz Hunter Tri-Lakeland F V40 00:26:06
64 86 Ian Addison Keswick AC M V75 00:26:09
65 45 Amanda Hancock U/A F Open 00:26:12
66 49 Julie Banks U/A F V45 00:26:15
67 20 Sue Booth Cumberland AC F V45 00:26:31
68 75 David Hackley Derwent AC M V65 00:26:42
69 338 Kirstie Hodgson U/A F Open 00:26:44
70 3 Gay Eastoe Blengdale Runners F V55 00:26:51
71 67 Ann Slaymaker U/A F V40 00:26:57
72 70 Sam Lee U/A F J16 00:26:58
73 22 Catherine Keevil U/A F Open 00:26:58
74 69 Sarah Benest U/A F Open 00:27:05
75 35 David McGarry U/A M V35 00:27:18
76 339 Jasmyn Young U/A F J12 00:27:30
77 93 Susan Denham-Smith Keswick AC F V40 00:28:05
78 42 Martyn Evans U/A M V60 00:28:16
79 17 Judith Cole U/A F V40 00:28:17
80 4 Helen Langcake U/A F V40 00:28:25
81 335 Catherine Thorpe U/A F Open 00:28:29
82 87 Jo Aitken U/A F Open 00:28:33
83 36 Kate Smith U/A F Open 00:29:12
84 337 Tract Scott U/A F V35 00:29;19
85 99 Judith Smith U/A F Open 00:29:31
86 41 Judith Cameron U/A F V40 00:29:50
87 100 Antonia Gartland U/A F Open 00:29:53
88 64 Sally Stewart U/A F V40 00:29:54
89 9 Lyndsey Aiken U/A F Open 00:29:59
90 336 Tracey Pyper U/A F V40 00:30:03
91 351 Jenny Cartmell U/A F Open 00:30:12
92 11 Juliet Grieves U/A F V40 00:30:39
93 18 Jackie Harvey U/A F V40 00:30:40
94 346 Justine Moffat U/A F Open 00:30:44
95 19 Helen Astley U/A F V40 00:31:04
96 33 Judy Reyolds U/A F V45 00:31:17
97 44 Susan Turner U/A F V45 00:31:24
98 52 Mike Graham U/A M V55 00:31:38
99 2 Sue Templeman U/A F V45 00:31:42
100 54 Claire Lloyd U/A F V35 00:32:03
101 57 Becky Bone U/A F Open 00:32:21
102 58 Claire Lewis U/A F V35 00:32:22
103 68 Val Johnston U/A F V45 00:32:28
104 97 Keeley Rainsford U/A F Open 00:32:49
105 61 Jim Pickthall U/A M V65 00:32:51
106 39 Sarah Robinson U/A F V60 00:32:52
107 53 Ian Donnan U/A M V35 00:32:59
108 24 Monica Slavin U/A F V65 00:33:11
109 26 Kerri Black U/A F Open 00:33:42
110 7 Carole Burnie U/A F V50 00:33:52
111 15 Andrea Clark U/A F Open 00:34:02
112 40 Annabelle Allen U/A F V45 00:34:43
113 51 Lynne Jones U/A F V35 00:34:44
114 29 Ruth Hodgson U/A F Open 00:35:24
115 28 Wendy Shill U/A F V60 00:35:34
116 98 Clare Jackson U/A F Open 00:35:37
117 96 Leanne Sloan U/A F Open 00:35:40
118 326 Paul Wilson Ellenborough AC M V40 00:35:41
119 350 Pamela Collis U/A F V40 00:35:45
120 55 Paul Lloyd U/A M V40 00:36:10
121 65 Margaret Turner U/A F V55 00:36:18
122 30 Corrina Godfrey U/A F V60 00:37:00
123 31 Rachel Thomas U/A F Open 00:38:08
124 32 Andrea Hodgson U/A F V35 00:39:07
125 27 Jennie Donaldson U/A F Open 00:39:12
126 25 Jane Morrison U/A F V55 00:39:57
127 50 Louise Marr U/A F Open 00:40:28